07
Şub

Türkiye’nin ilk ‘küçük ev’ fuarı büyük beğeni topluyor

Çevreci ve doğaya yakın bir hayat imkânı sunan ‘Tiny House’ yani küçük ev formları artık yeni bir yaşam tarzı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte dikkatleri üzerine çeken küçük evlerin, birçok avantajı bulunuyor. Ruhsatlı ve plakalı özellikleriyle imar sıkıntısı oluşturmuyor ve normal bir yapıya göre daha az maliyetli. İşte bu akımın son örnekleri İstanbul Fuar Merkezi’nde sergileniyor.

İstanbul Fuar Merkezi bu kez kapılarını farklı bir yaşam alanı konseptine açtı. Türkiye’de ilk defa düzenlenen “Premo Prefabrik, Modüler, Tiny House Yapım & Dekorasyon Fuarı”nda pek de alışık olmadığımız bir akım dikkat çekiyor.

Küçük ev akımı olarak da kabul edilen Tiny house’lar yurt dışında olduğu kadar Türkiye’de de büyük ilgi görüyor.

Pandemiden sonra insanların doğaya dönme merakının başladığını ifade eden Can Akgül, Tiny House’ların ilgi görmesinin en büyük nedeni olarak hafif ve taşınabilir olması olarak gösterdi.

Türkiyenin ilk küçük ev fuarı büyük beğeni topluyor

İMAR SORUNU GÖZETMEYEN YAPI

Ruhsatlı ve belgeli bir şekilde teslimat gerçekleştirdiklerini ifade eden Burak Kayahan ise, ”Bu ürünlerin insanlara sağladığı en önemli fayda özellikle imar ile ilgili sorunu bulunan arazilerde bir problem yaratmadan doğa il iç içe olmasını sağlaması” dedi.

KARAVANDAN DAHA BÜYÜK YAŞAM ALANI SUNUYOR

İçindeki bütün eşyalarıyla birlikte fuara özel 505 bin lira istediklerini de söyleyen Kayahan şunları söyledi: ”Yaklaşık 40 metrekarelik yaşam alanı size normal bir evin sağladığı bütün imkanları veriyor. Karavanlardan en büyük farkı yaşam alanlarının daha büyük olması” 

Türkiyenin ilk küçük ev fuarı büyük beğeni topluyor

Fuardaki diğer yapılardan en büyük farklarının, ”Dünya çapında patentli bir ürün sunuyoruz. Doğaya zarar vermeyen yapısının bulunmasının yanında dış cephesi betonarme şekilde oluşturuldu ve bu da dünyadaki ilk taşınabilir betonarme ev olarak kayıtlara geçti” şeklinde açıklayan Çoşkun Kavzoğlu ise ürün özelliklerini şöyle açıkladı:

”YOLDA POLİSLER ŞAŞIRIP BİZİ DURDURDU”

”Su yardımıyla evin içini ısıtıp soğutabildiğimiz gibi güneş enerjisi yardımıyla da elektrik üretimine çözüm sağlıyoruz. Son derece dikkat çeken bir ürün. Fuara getirirken polisler bizi betonarme ev taşıyoruz sanıp durdurdu. Biz de gerekli belgeleri gösterdikten sonra yolumuza devam ettik”

İlk günden 110 tane sattıklarını ve tahmin ettiklerinden daha büyük ilgi gördüklerini de belirten Kavzaoğlu,”Diğer firmalarının yaklaşık 90 günde teslim ettiği ürünü biz 30 günde alıcısına veriyoruz. Fuardan sonra bu ürün 40 bin Dolar. Fuar için de 29 bin 985 dolar artı KDV” diye konuştu.