PREKAST NEDİR?

Glass Fiber Reinforcement Concrete (Camelyaf Takviyeli Beton) fiber takviyeli 10-15 mm kalınlığında istenilen form, renk ve dokuda üretilen bir cam elyaf takviyeli cephe giydirme sistemidir. Üretim aşamasında çelik taşıyıcı sistem ile desteklenerek istenilen boyutlarda panel haline getirilir.

Alkali dayanımlı cam elyafı, betonda oluşan çatlakların ani olarak yayılmasını engelleyerek, beton dayanımının artışını sağlar. Normal betonun sahip olduğu basınç dayanımı yanında yüksek çekme dayanımı da sunmaktadır. Esnek bir yapı kazanan Cam Elyaf Takviyeli yapı elemanları, karkas taşıyıcının çalışmasına uyum sağlamaktadır.

GRC (cam elyaf takviyeli beton), yüksek performanslı çimento bazlı bileşimin “alkali dayanımlı cam elyafı” ile takviye edilmesiyle oluşur. AR (alkali dayanımlı ) cam elyafı üzerindeki zirkonyum (ZrO2) sayesinde , çimento içeriğindeki alkali ve asit direncine karşı mukavemet sağlayarak çimento içerisinde erimeden donatı vazifesi görür. Alkali dayanımlı cam elyafı, betonda oluşan çatlakların yayılmasını engelleyerek dayanım artışını sağlar. Ayrıca normal betonun sahip olduğu basınç dayanımı yanında yüksek çekme dayanımı da sunmaktadır. Elyafın çekme dayanımı çeliğin 3 katı, esnekliği de 4 katı kadardır. Ayrıca elyaf paslanmaz bir malzeme olduğu için çok uzun yıllar boyunca bozulmadan yapı içerisinde  kendini muhafaza eder.

GRC cam elyaf takviyeli betonda alkali dayanımlı cam elyafın katkıları ;

  • Suya karşı dayanıklılık sağlanarak su geçirgenliği azalmakta ve mevcut yapının üzerinde oluşacak korozyon gecikmektedir.
  • Darbelere karşı büyük oranda dayanıklılık sağlanmaktadır.
  • Erken zamanlarda oluşacak rötre ve büzülme çatlaklarına da etkili çözümler getirmektedir.
  • Mikro çatlaklar engellenmekte, donma ya da çözünme gibi oluşumlara karşı dayanıklılık artmaktadır.
  • Asit ve alkaliye, biyolojik etkilere, iklim koşullarına ve ultraviyole ışığa karşı dayanıklılık sağlanmaktadır.
  • Yanmaya karşı dayanıklı bir yapı sunmaktadır.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin!